SIA Glass |
Gräddglass Äppelpaj |
5 liter, Skopglass/Kulglass |
| EAN: 7312690106065 GTIN: 07312690106065 |
| Avdelning: Djupfryst Huvudgrupp: Glass Hushållsförpackning Varugrupp: Skopglass/Kulglass |
Innehållsförteckning
Ingredienser: SKUMMJÖLK*, socker*, GRÄDDE* (11%), druvsocker, glukossirap, HAVREPULVER* (4%), äpple*, citronjuicekoncentrat, veg fett (kokos-, raps- och sheaolja), SMÖR*, kanel, naturlig arom, arom, emulgeringsmedel (mono- och diglycerider av veg fettsyror, lecitin), stabiliseringsmedel (fruktkärnmjöl, guarkärnmjöl, pektin), salt. *Ursprung: Sverige.
Allergener
Innehåller: Mjölk
Innehåller: Spannmål som innehåller gluten
Märkningar
Från Sverige
Tillverkningsland
Sverige
Prisjämförelse
Pris per st/förp
Jämförpris: Pris per liter (5.00000)
Moms 6%
| Näringsämne | Per 100.0 Gram |
| Energi | 750 kJ, 180 kcal |
| Fett | 6.9 g |
| ---Varav mättat fett | 4.4 g |
| Kolhydrater | 27.0 g |
| ---Varav sockerarter | 23.0 g |
| ---Varav polyoler | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Protein | 2.5 g |
| Salt | 0.1 g |
| Selen | 0.0 µg |
| Vitamin B12 | 0.0 µg |
| Vitamin D | 0.0 µg |
| Folsyra | 0.0 µg |
Matsiktet kan inte garantera att uppgifterna ovan är de senaste. Kontrollera alltid förpackningen eller kontakta tillverkaren.


